Atkritumu šķirošana

 • Kāpēc jāšķiro atkritumi?

  Pirmkārt, atšķirojot iepakojumu no sadzīves atkritumiem, mēs samazinām kopējo apglabājamo atkritumu daudzumu, kas uz visiem laikiem nonāk atkritumu poligonā.

  Otrkārt, atšķirojot pārstrādājamos atkritumus no kopējās atkritumu plūsmas, mēs samazinām ikmēneša mājsaimniecības izdevumus par atkritumu izvešanu.

  Treškārt, iepakojuma materiālu pārstrāde ļauj taupīt enerģiju un dabas resursus.

  Dzīvoju dzīvoklī, kur man likt šķirotos atkritumus?

  Ja mājas konteineru laukumā nav uzstādīti atsevišķi konteineri šķirotajiem atkritumiem, aicinām savas mājas apsaimniekotāju informēt par vēlmi šķirot atkritumus un mudināt uzstādīt šķirošanas konteinerus! Šķirošanas konteineru uzstādīšana un tukšošana ir bez maksas.
  Ikviens iedzīvotājs šķirotos atkritumus bez maksas varat nodot SIA „Eko Kurzemes” atkritumu šķirošanas laukumā Liepājā, Ezermalas  ielā 11.

  Kāds ir Šķirošanas laukuma Liepājā, Ezermalas ielā darba laiks?

   

  Darba dienās no 9:00 -18:00, sestdienās no 9:00- 14:00.

   

  Kā saprast, kurā konteinerā ko mest?

  Uz konteineriem ir informatīvas uzlīmes, lūdzu, ievērojiet norādes uz tām! Detalizētāka informācija pieejama arī mūsu mājaslapā sadaļā Padomi atkritumu šķirošanai.

  Ko drīkst un ko nedrīkst mest kartonam / papīram domātajā konteinerā?

  Nedrīkst nest slapjus, netīrus materiālus, vinila tapetes,  vienreizējās lietošanas traukus, čipsu pakas, saldējuma papīru, olu trauciņus/ bretes u.tml.
  Ja rodas jautājumi, lūdzu, sazinieties ar Klientu apkalpošanas centru pa tālruņiem: 63407315, 22013939 vai rakstiet uz info@ekokurzeme.lv

  Cik kilogramu atkritumu gadā rodas Latvijas mājsaimniecībās?

  Ir aprēķināts, ka nedēļas laikā viens Latvijas iedzīvotājs rada apmēram sešus kilogramus atkritumu, mēneša laikā apmēram 28 kg, bet gada laikā mēs katrs radām 333 kg atkritumu (Eurostat 2011. gada dati). Tiek lēsts, ka ik gadu Latvijā no jauna uzkrāja apmēram 600 - 700 tūkstoši tonnu sadzīves atkritumu.

  Kas ir PET?

  PET ir termina "polietilēnteraftalāts" saīsinājums. PET ir plastmasas veids ar augstu izturību, kas saglabājas pie apkārtējās temperatūras svārstībām, kā arī mazu mitruma un gāzu caurlaidību. Visvairāk to izmanto minerālūdeņu, gāzēto atspirdzinošo dzērienu un eļļas pudeļu ražošanai. Tāpat no PET var ražot arī tekstilšķiedru un citus noderīgus produktus.

  Darbā cenšamies šķirot papīrus, krāt makulatūru, bet ne vienmēr pietiek pacietības izraut ārā skavas. Vai tas traucē papīra pārstrādei?

  Nē, pārstrādei tas netraucē, jo pārstrādes procesā papīrs tiek šķīdināts un ne-papīra frakcijas (skavas, līplentes u.c.) tiek atdalītas no papīra masas.

  Vai, šķirojot PET pudeles, tām ir jānoņem korķi un etiķetes?

  PET pudelēm nav nepieciešams noņemt korķīšus un etiķetes. Rūpnīcā pārstrādes procesā visas nevajadzīgās sastāvdaļas tiek atdalītas.

  Mūsu ģimene šķiro atkritumus un met tos noteiktajos atkritumu konteineros, bet atkritumu savācējmašīna visus atkritumus nešķirojot samet vienā mašīnā. Kāda tad jēga šķirot?

  Šai situācijai ir sekojošs izskaidrojums:
  1.    Mašīna šķirotajiem atkritumiem ir tieši tāda pati kā tā, kura ved sadzīves atkritumus;
  2.    Ja šķirotajiem atkritumiem paredzētajā konteinerā ir vairāk kā 50% sadzīves atkritumi, tad šo konteineri savāc atkritumu mašīna; izlietotajam iepakojam paredzētajos konteineros ir samests pārāk daudz sadzīves atkritumu, tāpēc sašķirotie materiāli vairs nav derīgi pārstrādei un tos nav izdevīgi atšķirot no pārējiem atkritumiem. Tādēļ savācējmašīna visu konteinera saturu samet pie sadzīves atkritumiem. Šajā situācijā ir svarīga arī iedzīvotāju loma un atbildība. Ja redzat, ka kāds atkritumu šķirošanas konteinerā met sadzīves atkritumus, aizrādiet, ka šādiem atkritumiem ir paredzēts cits konteiners;
  3.    Iespējams, neapzinīgi šoferi tiešām sagāž visu vienā mašīnā. Par šādu gadījumu aicinām iedzīvotājus mums ziņot.

  Kurā konteinerā jāmet polietilēna čipsu pakas, plastmasas krējuma / jogurta / salātu trauciņi, konfekšu papīrīši?

  Čipsu pakas, plastmasas krējuma, jogurta, salātu trauciņus un konfekšu papīriņus Latvijā šobrīd nav iespējams pārstrādāt, tāpēc tie ir jāmet sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā.

  Kur lai lieku makulatūru - vecās avīzes, žurnālus utt.?

  Lai atbrīvotos no nelieliem makulatūras apjomiem, izmantojiet papīram un kartonam paredzētos šķirošanas konteinerus. Birojos piedāvājam uzstādīt arī īpašas kastes biroja papīra savākšanai.

  Ja jums ir sakrājies lielāks daudzums makulatūras (vecas avīzes, žurnāli, grāmatas) nogādājiet to atkritumu šķirošanas laukumā.

  Vai vecā ledusskapja, plīts vai gludekļa nodošana ir bez maksas?

  Nolietoto elektropreču nodošana mūsu atkritumu Šķirošanas laukumā ir bez maksas.
  No 01.05.2017 nolietoto elektropreču savākšana ir par maksu 9.00 EUR + PVN, nolietoto elektropreču izvešanu var pieteikt uz ceturtdienu laikā no 8:00-12:00, iepriekš piesakot pa tālruni 22004476. Ja nepieciešams nolietoto elektropreci savākt no dzīvokļa, samaksa par katru stāvu un vienību 1.42 EUR (ar PVN).

  Atcerieties, ka speciālajos pieņemšanas laukumos pieņem tikai neizjauktas elektropreces! Elektropreču utilizācija tiek organizēta tādā veidā, ka ar ieņēmumiem, kas gūti, pārdodot vērtīgās detaļas pārstrādei, tiek nosegtas izmaksas, kas rodas, lai pārstrādei nogādātu nevērtīgās detaļas. Ja visas vērtīgās detaļas jau ir izņemtas, tad faktiski iedzīvotājs uz atkritumu Šķirošanas laukumu nogādā sadzīves atkritumus.

  Kāpēc atkritumi neradīja problēmas pirms 100 gadiem, bet šodien rada?

  Atkritumi neradīja problēmas, kamēr uz Zemes bija skaitliski maz iedzīvotāju (pašlaik pasaules iedzīvotāju skaits pārsniedz sešus miljardus, bet tikai pirms gadsimta tas nebija lielāks par diviem miljardiem), nepastāvēja izejvielu (naftas, gāzes) deficīts, bija mazāks vides piesārņojums, daudz brīvu platību, bet produktu iepakošanā un rūpniecībā izmantotie materiāli bija bioloģiski sadalošies vai inerti dabas produkti (koks, māls, vilna, lini, āda, utt.), kas, nonākot apkārtējā vidē, ar laiku sadalījās bez pēdām.

  Šodien Zemes iedzīvotāju skaits pārsniedz 7 miljardus, neatjaunojamo dabas resursu (naftas, gāzes, akmeņogļu) krājumi nav neierobežoti, turklāt mūsu dzīvē plaši ienākuši sintētiskie materiāli (plastmasas, sintētiskās šķiedras, dažādas ķimikālijas, kompozītu materiāli un citi), kas dabā nav sastopami un vairumā gadījumu ir bioloģiski nesadalāmi.

  Šādiem materiāliem atkritumu veidā nonākot apkārtējā vidē, tā tiek piesārņota, jo daba nespēj tos asimilēt.

Atbildi nosūtīsim 2 darba dienu laikā

Atkritumu šķirošanas vietas Liepājā un Aizputes novadā

Atkritumu šķirošanas vietas Liepājā un Aizputes novadā

Kontaktinformācija

Tālrunis: 22013939
Certificate

Eco Baltija grupas uzņēmums. Uzzini vairāk www.ecobaltia.lv

Privātuma politika

Lietojot ekokurzeme.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma  un sīkdatņu politikai.